Vzácné Da Vinci přestoupil do banky

Video: Vzácné Da Vinci přestoupil do banky

Video: Leonardo da Vinci's 'Salvator Mundi' | 2017 World Auction Record | Christie's 2024, Duben

V celém týdnu je v uměleckém světě všude bzučák. Velmi vzácné mistrovské dílo se chystalo udeřit do aukční síně Christie's. Obraz, nazvaný "Salvator Mundi", který je italský pro "Spasitele světa", je jedním z méně než 20 obrazů Leonarda Da Vinciho, které vlastnil spíše jednotlivec než muzeum.

Obraz pochází z počátku 16. stoletíth století a je 26 palců vysoký. V díle je Ježíš Kristus oblečený v hábitech s pravou rukou zdviženou v požehnání. Ve své levici drží křišťálovou kouli. Malba prodána za rekordní cenu 450 milionů dolarů.

Cesta malby z Leonardova studia v roce 1500 do aukčního bloku na Christie's na Manhattanu byla obrovská. Práce vlastnil král Charles I Anglie předtím, než zmizel až do roku 1900. V době jeho obnovy byl koupen britským uměleckým sběratelem. Nicméně obraz byl věřil, že byla práce jednoho z Leonardo studentů, spíše než legenda sám.

Ilya S. Savenok / Getty Images pro Aukční dům Christie's

"Salvator Mundi" byl znovu prodán v letech 1958 a 2005. V době jeho akvizice v roce 2005 byla malba strašně poškozená a částečně malovaná. Byl koupen skupinou obchodníků s uměním, kteří za to zaplatili méně než 10 000 dolarů. Prodejci umění opatrně obnovili dílo a dokumentovali jeho autenticitu jako obraz skutečného Leonarda Da Vinciho.

Vlastníkem prodávajícího byl ruský miliardář Dmitrij Rybolovlev. V roce 2013 ho koupil za 127,5 milionu dolarů na soukromý prodej, který byl předmětem dlouhého a pokračujícího soudního sporu.

Christie to prozradilo, že zatímco většina učenců souhlasí, že tento obraz je Leonardem, někteří kritici nejsou přesvědčeni a jiní si myslí, že obnovení díla činí rozhodování o tom, zda je nebo není skutečný Da Vinci obtížný.

Aukční dům využil dědictví Da Vinci. Související marketingová kampaň se nazývala "The Last Da Vinci." Obraz byl vystaven v Londýně, Hong Kongu, San Francisku a New Yorku před aukcí.

Prodejní cena společnosti Da Vinci za 450 milionů dolarů zachycuje rekord. Předchozí umělecká díla, která byla v minulosti zaplacena za dražbu, činila v květnu 2015 za společnost Picasso "Alžírské ženy (verze O) 179,4 milionu dolarů".

Největší známou cenu za jakoukoli uměleckou tvorbu vytvořil Willem de Kooning "Interchange" v září 2015. Bylo prodáno soukromě manažerovi hedgeových fondů Ken Griffin David Geffen.

Doporučuje: